Temat na czasie gdyż zimy prawie brak i każdy choruje. Sezon jesienno-zimowy dla większości ludzi kojarzy się z przeziębieniami oraz infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych, które potrafią skutecznie zniechęcić do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Grypa i jej powikłania mogą nieść ze sobą wiele groźnych powikłań, dlatego warto radzić sobie już podczas ich pierwszych objawów, by uniknąć długiej i męczącej choroby oraz rekonwalescencji. Jak możemy sobie z nią poradzić i czy możemy przede wszystkim coś zaradzić jeśli tylko czujemy się że coś nas „bierze”?
Gdy dopada przeziębienie
Większość ludzi dobrze zna swój organizm i potrafi prawidłowo zdiagnozować pierwsze symptomy nadchodzącej grypy czy przeziębienia. Szybka i właściwa reakcja umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia i większą skuteczność bezproblemowego powrotu do zdrowia. Aby nie pozwolić na dalszy rozwój choroby, trzeba koniecznie wdrożyć odpowiednie leczenie, które nie zawsze musi wiązać się z koniecznością wizyty lekarskiej. Większość przeziębień i infekcji przebiega łagodnie i z powodzeniem można stosować domowe metody leczenia, które umiejętnie dobrane do potrzeb chorego potrafią skutecznie wyeliminować przykre skutki przeziębienia i złagodzić przebieg choroby.
Napoje rozgrzewające
Jeśli czujemy się że dopada nas choroba dobrze jest się rozgrzać. A najłatwiej zrobić to poprzez napoje rozgrzewające. Gorąca herbata z syropem malinowym i imbirem z pewnością rozgrzeje organizm, ale nie osłabi znacząco siły choroby, dlatego można jej używać tylko jako doraźnego wspomagacza podczas infekcji.
Jednak dobrze jest się rozgrzać a przy okazji zadziałać bakteriobójczo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Imbir zawiera błonnik, wapń, żelazo, magnez, kwas foliowy, witaminy z grupy B, C oraz D i E, antyoksydanty. Rozgrzewa, oczyszcza zatoki oraz działa wykrztuśnie.
Inhalacje
Bardziej skuteczne w działaniu wydają się być inhalacje górnych i dolnych dróg oddechowych za pomocą miski z parą wodną lub też profesjonalnego inhalatora. Sól fizjologiczna i zioła, jak rumianek, czy szałwia doskonale spiszą się podczas takich zabiegów, oczyszczając drogi oddechowe i ułatwiając oddychanie.
Ci, którzy nie chcą spędzić wielu długich dni leżąc w łóżku z gorączką i kaszlem, powinni już w początkach choroby dostarczyć organizmowi zwiększoną dawkę witaminy C, która wspomoże go w walce z przeziębieniami i nie pozwoli na jej rozwój. Naturalnym źródłem witaminy c jest np. pietruszka, papryka, brokuły, kapusta, buraki.
W owocach – owoce dzikiej róży, czarne porzeczki, kiwi, cytryny, agrest.
Jeśli chorego dopadnie ból gardła i zatok, ogrzewanie tych partii ciepłą poduszką elektryczną lub termoforem na pewno przyniesie ulgę, niwelując ból i przykre dolegliwości oraz dyskomfort z tym związane.
generalnie polecam po prostu wypić herbatkę rozgrzewającą, zrobi inhalację i położyć się do łóżeczka z ciepłym termoforem na godzinkę lub dwie. Mnie zawsze pomaga takie szybkie zwalczanie przeziębienia domowymi sposobami.